Fortsatt dåligt läge för studentbostäder

Foto: Paul Hamberg

”Bostadsbristen kommer inte att försvinna av sig själv, den måste byggas bort!” skriver Stockholms studentkårers centralorganisation (SSCO) i sin rapport Extrem bostadsbrist bland Stockholms studenter.

Enligt rapporten är kötiden för ett korridorsrum i SSSBs bostadskö i dagsläget 20 (ja, tjugo!) månader och för en etta med pentry är väntetiden över tre år.

Anledningarna till den extrema situation som råder är enligt rapporten att det under hela 2000-talet byggts för få studentbostäder och små hyresrätter samt att ungdomskullarna är stora. Sedan 2007 har det påbörjats byggande av sju stycken studentlägenheter i Stockholm och antalet personer i åldersspannet 20-24 kommer nå sitt maximum först år 2013.

Läs hela SSCOs rapport här.